Krávy se dělí na mléčná, masná a kombinovaná plemena, přičemž každé plemeno má specifickou užitkovost a využití v chovu. V Česku patří mezi nejrozšířenější mléčná plemena skotu, která zajišťují vysokou produkci mléka, zatímco masná plemena jsou ceněná pro kvalitu masa. Přehled těchto druhů pomůže lépe porozumět jejich vlastnostem a vhodnému využití.
📊 Klíčová fakta
- Ve světě existuje asi 400 plemen skotu, z nichž přibližně 200 je uznaných.
- Holštýnský skot tvoří přes 62 % českých kontrolovaných dojnic s průměrnou produkcí 11 135 litrů mléka za laktaci.
- Český strakatý skot pokrývá téměř 34 % dojnic s průměrným ročním výnosem 8 506 litrů mléka a tukem 4,1 %.
- Jersey je menší plemeno vážící 350-450 kg, jehož mléko obsahuje 6,2-7,5 % tuku a přes 4 % bílkovin.
- Masná plemena jako Aberdeen Angus a Charolais dosahují hmotnosti býků přes 1 100 kg a jateční výtěžek až 63 %.
Přehled hlavních plemen a druhů krav podle užitkovosti

Ve světě existuje přibližně 400 plemen skotu, z nichž asi 200 je oficiálně uznaných. Plemena se rozdělují podle užitkovosti na mléčná, masná, kombinovaná a miniaturní, přičemž každá skupina má specifické charakteristiky a odlišné využití v chovu skotu. V českém chovu skotu dominují zejména mléčná plemena, ale významné zastoupení mají i masná a kombinovaná plemena.
Jaká jsou hlavní plemena krav?
Hlavní plemena skotu se dělí na mléčná, masná, kombinovaná a miniaturní podle užitkovosti. Mléčná plemena skotu v ČR zahrnují především holštýnský skot, který tvoří přes 62 % českých kontrolovaných dojnic, a české strakaté plemeno s podílem necelých 34 %. Holštýnské krávy dosahují průměrné roční produkce mléka 8 700-11 135 litrů s tučností 3,76-3,99 % a obsahem bílkovin 3,28-3,5 %. Český strakatý skot produkuje průměrně 8 506 litrů mléka ročně, mléko má 4,1 % tuku a 3,5 % bílkovin, přičemž jateční výtěžek dosahuje 56-57 %. Masná plemena, jako charolais a limousine, jsou v českém chovu ceněna pro vysokou hmotnost a kvalitu masa, přičemž charolais dosahuje hmotnosti krav 750-900 kg a býků přes 1 200 kg s jatečním výtěžkem 58-63 %. Kombinovaná plemena, například simentál (švýcarský strakatý skot), spojují užitkovost pro mléko i maso a jsou využívána zejména v menších chovech.
| Kategorie plemene | Charakteristika | Příklad plemene v ČR |
|---|---|---|
| Mléčné plemeno | Vysoká produkce mléka | Holštýn, český strakatý |
| Masné plemeno | Významná hmotnost a kvalita masa | Charolais, limousine |
| Kombinované plemeno | Užitkovost pro mléko i maso | Simentál, český strakatý |
| Miniaturní plemeno | Malá velikost, nižší produkce | Dexter |
Kolik je druhů krav?
Celosvětově existuje kolem 400 plemen skotu, z nichž asi 200 je oficiálně uznaných. Tento počet zahrnuje širokou škálu genetických linií přizpůsobených různým klimatickým podmínkám a zemědělským systémům. V chovu skotu v ČR převládají plemena s vysokou mléčnou užitkovostí, doplněná o masná a kombinovaná plemena, která rozšiřují nabídku genetických linií a zajišťují diverzitu produkce.
Jaká jsou malá plemena krav?
Miniaturní plemena krav, jako je Dexter, váží mezi 270 a 350 kg, což je přibližně třetina hmotnosti běžných masných nebo mléčných plemen. Dexter poskytuje mléčnou produkci kolem 8 litrů denně s obsahem tuku 4 %, přičemž spotřebuje asi polovinu krmiva ve srovnání s velkými plemeny. Díky své kompaktní velikosti a nízkým nárokům jsou miniaturní plemena vhodná pro menší farmy a hobby chovy.
Jaké je bílé plemeno krav?
Mezi bílé plemeno krav patří převážně holštýnský skot, který je dominantním mléčným plemenem v českém chovu skotu. Holštýn má charakteristickou černo-bílou kresbu, ale existuje také červeno-bílá varianta (RED Holštýn). Průměrná produkce mléka u holštýnských krav v ČR dosahuje 8 700-11 135 litrů za laktaci, přičemž špičkové kusy mohou vyprodukovat přes 15 000 litrů. Mléko má tučnost 3,76-3,99 % a obsah bílkovin 3,28-3,5 %. Díky vysoké užitkovosti a genetickým liniím patří holštýn k nejčastěji chovaným plemenům v České republice.
Charakteristiky nejznámějších mléčných plemen v ČR

V České republice patří mezi nejrozšířenější mléčná plemena Holštýn, Jersey, Ayrshire, Montbéliarde, Brown Swiss a Český strakatý skot. Holštýn se řadí k nejproduktivnějším mléčným plemenům s průměrnou laktací přesahující 11 135 litrů mléka. Jeho mléko obsahuje kolem 3,7 % tuku a 3,3 % bílkovin. Jersey je známý vysokým obsahem tuku v mléce, který dosahuje 6,2 až 7,5 %, ačkoli celková produkce mléka je nižší, obvykle kolem 4 500 litrů za laktaci. Čistokrevný Jersey je díky vysokému obsahu tuku vhodný pro výrobu smetanových a sýrů.
Český strakatý skot představuje nejčastější mléčné plemeno v chovu v ČR s průměrnou produkcí 8 506 litrů mléka. Obsah tuku v jeho mléce se pohybuje kolem 3,9 % a bílkovin 3,3 %. Ayrshire a Montbéliarde jsou kombinovaná plemena vhodná pro chov s ohledem na mléčnou i masnou užitkovost. Brown Swiss je plemeno s vyváženým poměrem mléčné produkce a vysoké odolnosti vůči nemocem, jeho mléko má obsah tuku přibližně 4 %.
Seznam mléčných plemen krav v ČR a jejich parametry
| Plemeno | Průměrná produkce (l) | Obsah tuku (%) | Obsah bílkovin (%) | Průměrná hmotnost (kg) |
|---|---|---|---|---|
| Holštýn | 11 135 | 3,7 | 3,3 | 650-700 |
| Jersey | 4 500 | 6,2-7,5 | 4,0 | 400-450 |
| Český strakatý | 8 506 | 3,9 | 3,3 | 600-650 |
| Ayrshire | 7 000-8 000 | 3,8 | 3,4 | 600-650 |
| Montbéliarde | 7 500-8 500 | 4,0 | 3,5 | 650-700 |
| Brown Swiss | 7 000-8 000 | 4,0 | 3,4 | 650-720 |
Výhody a nevýhody různých plemen krav spočívají v užitkovosti a přizpůsobení chovu. Holštýn nabízí vysokou užitkovost mléka, zatímco Jersey exceluje v kvalitě mléka s vysokým obsahem tuku a bílkovin. Český strakatý je vhodný pro kombinovaný chov s dobrou odolností a stabilní produkcí. Ayrshire a Montbéliarde se hodí pro chovatele, kteří hledají rovnováhu mezi mlékem a masem. V chovu skotu v ČR se proto často volí plemeno podle zaměření produkce a podmínek farmy.
Tip: Pro vysokou produkci mléka se doporučují především Holštýn a Český strakatý, zatímco Jersey je ideální pro vysoce kvalitní mléko s větším obsahem tuku.
Významná masná plemena krav a jejich parametry

Masná plemena skotu představují v chovu skotu v ČR významnou skupinu, která se vyznačuje výraznou užitkovostí v oblasti produkce masa. Na rozdíl od mléčných plemen skotu v ČR, která se zaměřují především na výživu dojnic a produkci mléka, masná plemena mají vyšší hmotnost a jateční výtěžek, což znamená vyšší podíl použitelného masa po porážce. Jak se liší mléčná plemena krav od masných, poznáte mimo jiné podle robustnější stavby těla a jiného složení svaloviny.
Charakteristickými představiteli masných plemen jsou Aberdeen Angus, Charolais, Limousine, Hereford, Highland a Galloway. Aberdeen Angus dosahuje hmotnosti krávy kolem 600 kg a býci až 1 100 kg, přičemž maso je známé výborným mramorováním a šťavnatostí. Charolais se vyznačuje jatečním výtěžkem 58-63 % a masivními býky s hmotností přesahujícími 1 100 kg, což z něj činí velmi efektivní plemeno v produkci masa. Limousine poskytuje kvalitní libové maso s dobrou strukturu svaloviny a Hereford je oblíbený pro svou odolnost a rovnoměrný růst.
Highland a Galloway patří mezi masná plemena se zvláštním typem srsti a nižší hmotností, ale s vysoce kvalitním masem odolným vůči stresu. V tabulce jsou shrnuty základní parametry těchto plemen.
| Plemeno | Hmotnost krávy (kg) | Hmotnost býka (kg) | Jateční výtěžek (%) | Charakteristika masa |
|---|---|---|---|---|
| Aberdeen Angus | cca 600 | cca 1 100 | 58-62 | Výborné mramorování, šťavnaté |
| Charolais | 700-900 | 1 100+ | 58-63 | Masivní, libové |
| Limousine | 600-700 | 900-1 100 | 57-60 | Libové, jemná svalovina |
| Hereford | 600-700 | 900-1 100 | 56-60 | Rovnoměrný růst, odolnost |
| Highland | 450-600 | 800-1 000 | 55-58 | Kvalitní maso, odolné plemeno |
| Galloway | 500-700 | 900-1 100 | 56-59 | Kvalitní, stresuvzdorné maso |
Tip: Kombinovaná plemena skotu využívají vlastnosti jak mléčných, tak masných plemen. V chovu skotu v ČR nacházejí uplatnění zejména tam, kde je potřeba zajištění vyvážené užitkovosti krav v mléčné i masné produkci.
Kombinovaná a miniaturní plemena krav
Kombinovaná a miniaturní plemena krav představují důležitou skupinu v chovu skotu v ČR díky své univerzálnosti a specifickým vlastnostem. Mezi nejznámější kombinovaná plemena patří simentál a český strakatý skot. Simentál je ceněn pro svoji užitkovost, protože spojuje mléčnou produkci s kvalitním masem, což z něj činí ideální volbu pro hospodáře hledající rovnováhu mezi mléčnými a masnými parametry. Český strakatý skot má podobné vlastnosti a je významnou genetickou linií podporující odolnost a adaptabilitu v našem prostředí.
Mezi malá plemena skotu patří například miniaturní plemeno Dexter, které váží pouhých 270 až 350 kilogramů. Přestože jde o malé plemeno, nabízí mléčnou produkci kolem 8 litrů denně, což je vzhledem k jeho velikosti poměrně vysoké množství. Dexter je vhodný především pro malé farmy a chovy s omezeným prostorem, kde je žádoucí nižší hmotnost zvířat a zároveň schopnost produkovat mléko.
Jaká jsou kombinovaná plemena krav a jejich využití
Kombinovaná plemena skotu v ČR se uplatňují v produkci mléka i masa, což zvyšuje jejich ekonomickou hodnotu. Jejich užitkovost krav je vyvážená, přičemž genetické linie těchto plemen jsou často zaměřené na odolnost a efektivní využití krmiva.
| Plemeno | Hmotnost (kg) | Mléčná produkce (l/den) | Využití |
|---|---|---|---|
| Simentál | 650-900 | 15-20 | Kombinované (mléko, maso) |
| Český strakatý | 550-800 | 12-18 | Kombinované (mléko, maso) |
| Dexter | 270-350 | cca 8 | Miniaturní, mléčná produkce |
Tip: Pro efektivní chov je třeba zohlednit nejen užitkovost krav, ale i podmínky prostředí a dostupnost krmiva, zvláště u miniaturních plemen jako Dexter.
Užitkové parametry a stav chovu skotu v ČR
Chov skotu v ČR dosahuje přibližně 1,39 milionu kusů, přičemž největší koncentrace se nachází v Jihočeském kraji a na Vysočině. Jihočeský kraj eviduje přes 200 000 kusů skotu, což z něj činí nejvýznamnější region v rámci zemědělské výroby. Průměrná produkce mléka u české dojnice dosahuje 9 574 litrů ročně, což odráží vysokou užitkovost krav v domácím chovu.
Prvních 60 dnů laktace je kritických pro zdraví a výkonnost dojnic. V tomto období se zvlášť doporučuje podávání minerálních doplňků, které podporují regeneraci a optimální produkci mléka. Správná výživa a péče v tomto čase výrazně ovlivňuje celkovou užitkovost krav a jejich dlouhodobou kondici.
Regionální rozložení chovu skotu v ČR
- Jihočeský kraj – přes 200 000 kusů skotu
- Vysočina – druhý nejvýznamnější region v chovu
- Další kraje – střední až nižší koncentrace skotu
V českém chovu se uplatňují různé genetické linie krav, přičemž mléčná plemena skotu v ČR dominují především pro vysokou produkci mléka. Nejčastější plemena krav v České republice zahrnují jak specializovaná mléčná plemena, tak kombinovaná plemena skotu vhodná pro produkci mléka i masa. Seznam mléčných plemen krav v ČR zahrnuje plemena známá svou výkonností a adaptabilitou v místních podmínkách.
Tip: Pro zvýšení užitkovosti je důležité znát popis a charakteristiku plemen krav v ČR a volit vhodná plemena dojnic pro vysokou produkci mléka.
Genetické linie mléčných plemen a jejich vliv na užitkovost
Genetické linie mléčných plemen představují klíčový faktor ovlivňující užitkovost krav v chovu skotu v ČR. Tyto linie určují průměrnou roční produkci mléka, která u nejrozšířenějšího plemene Holštýn dosahuje 8 700 až 11 135 litrů s průměrným obsahem tuku 3,76-3,99 % a bílkovin 3,28-3,5 %. Obsah tuku a bílkovin je zásadní pro kvalitu mléka, zejména pro výrobu sýrů a dalších mléčných produktů. Genetické linie také ovlivňují dlouhověkost dojnic, která se u Holštýna pohybuje kolem 2,3-2,6 laktací, a zdravotní odolnost, což přímo zvyšuje ekonomickou efektivitu chovu.
Mezinárodní inseminace umožňuje rychlé šíření vybraných genetických linií mléčných plemen v ČR i ve světě. Tento způsob šlechtění zvyšuje užitkovost a kvalitu mléka efektivněji než tradiční křížení, přičemž zachovává genetickou rozmanitost. Díky inseminaci se například u Holštýnského skotu rozšířily linie s vyšší produkcí mléka i lepší odolností vůči nemocem, což snižuje náklady na zdravotní péči a zlepšuje celkovou výkonnost stáda.
Popis a charakteristika plemen krav v ČR
V českém chovu mléčných plemen dominují genetické linie Holštýn, Česká strakatá a Montbéliarde. Holštýnské plemeno tvoří přes 62 % kontrolovaných dojnic v ČR a vyniká vysokou produkcí mléka s průměrem 8 700-11 135 l ročně. Nevýhodou je nižší odolnost vůči některým onemocněním a vyšší nároky na výživu a péči. Česká strakatá představuje přibližně 34 % dojnic a nabízí lepší adaptabilitu na místní klimatické podmínky, kombinovanou užitkovost mléka i masa a vyšší odolnost vůči stresovým faktorům. Montbéliarde je méně rozšířená, ale ceněná pro vysoký obsah tuku a bílkovin v mléce a dobrou plodnost.
Tip: Pro zvýšení mléčné produkce a zlepšení kvality mléka se doporučuje využívat inseminaci s geneticky ověřenými liniemi Holštýna a Montbéliarde, které mají prokazatelný pozitivní vliv na užitkovost a dlouhověkost dojnic. Současně je vhodné kombinovat tyto linie s adaptabilními plemeny jako Česká strakatá pro lepší odolnost a stabilitu chovu.
Výživa a krmení během laktace u různých plemen
Výživa a krmení během laktace u různých plemen vyžaduje přizpůsobení podle fáze laktace a užitkovosti krav. Mléčná plemena skotu v ČR mají odlišné nároky na energetickou a minerální podporu, která je klíčová zejména v prvních týdnech po otelení.
Krmení v prvních 60 dnech laktace
Prvních 60 dní laktace představuje kritické období s nejvyšší produkcí mléka a zároveň největšími nároky na výživu. V této fázi je nezbytná dostatečná energetická podpora k pokrytí ztrát tělesné hmotnosti a k zabezpečení optimální užitkovosti krav. Minerální doplňky pomáhají předcházet metabolickým poruchám a podporují zdraví dojnic. Správné krmení v tomto období zlepšuje dlouhodobou výkonnost plemen a snižuje riziko onemocnění.
Spotřeba vody a energetické nároky
Spotřeba vody se u mléčných plemen výrazně liší podle plemene a produkce mléka. Například u plemene Holštýn činí průměrná spotřeba vody 3-4 litry na 1 litr vyprodukovaného mléka. Energetická podpora by měla odpovídat této vysoké užitkovosti, protože nedostatek energie vede ke snížení produkce a zdravotním problémům. V chovu skotu v ČR je proto důležité sledovat nejen množství podávané krmné dávky, ale také kvalitu a složení živin podle genetických linií krav a jejich užitkovosti.
- zajistit dostatek čerstvé vody po celý den
- používat energeticky bohatá krmiva během vrcholu laktace
- doplňovat minerály podle doporučených norem pro mléčná plemena skotu v ČR
Tip: Nepřizpůsobení krmení specifikům plemene, například u kombinovaných plemen skotu, může vést ke zhoršení užitkovosti a zdravotních komplikacím.
Zdravotní aspekty a odolnost plemen
Zdravotní stav a odolnost jednotlivých plemen krav přímo ovlivňují jejich užitkovost a nároky na chov. Mléčná plemena skotu v ČR, například Holštýn a Jersey, vykazují vyšší náchylnost k metabolickým poruchám a onemocněním kloubů, což vyžaduje specifickou zdravotní péči. Naopak některá kombinovaná a masná plemena, jako Highland nebo Galloway, disponují genetickou odolností vůči stresovým faktorům a běžným infekcím, což snižuje potřebu intenzivní léčby. Detailní znalost těchto rozdílů umožňuje optimalizovat výživu dojnic i preventivní opatření.
Odolnost horských plemen
Plemeno Highland patří mezi nejodolnější masná plemena skotu, která díky husté dvojité srsti a robustní konstituci zvládají extrémní teplotní výkyvy i vysokou vlhkost. V horských oblastech ČR se osvědčuje jejich schopnost adaptace na omezenou výživu a drsné klimatické podmínky. Highlandský skot vykazuje nižší výskyt respiračních a parazitárních onemocnění než běžná masná plemena. Tato plemena mají také vyšší imunitní odolnost, což snižuje potřebu veterinárních zásahů a nákladů na léčbu. Pro chovatele preferující přírodní podmínky a nízké náklady představují odolná horská plemena vhodnou volbu.
Zdravotní péče u jemnějších plemen
Jersey, jedno z nejmenších mléčných plemen v ČR, váží 350-450 kg a vyžaduje zvýšenou pozornost kvůli vyšší citlivosti na stresové situace a metabolické poruchy, například ketózu a acidózu. Průměrná produkce mléka Jersey je kolem 6 000 l ročně s tučností 5,29 %, což klade vysoké nároky na vyváženou výživu a minerální doplňky během laktace. Časté zdravotní problémy zahrnují také onemocnění kloubů a zvýšenou náchylnost k mastitidám. Úspěšný chov Jersey vyžaduje:
- pravidelné veterinární prohlídky a očkování proti klíčovým infekcím
- přesnou bilanci živin a minerálů v krmné dávce podle genetických linií
- minimalizaci stresu při manipulaci, přepravě a změnách prostředí
Důsledná zdravotní péče prodlužuje životnost dojnic a zvyšuje kvalitu mléčné produkce.
Tip: Výběr plemene by měl zohlednit nejen produkční parametry, ale i zdravotní odolnost a nároky na péči. Plemena s vyšší odolností, například Highland nebo český strakatý skot, mohou snížit náklady na veterinární ošetření a zvýšit stabilitu chovu v proměnlivých podmínkách ČR.
Časté dotazy
Kolik existuje druhů krav na světě a kolik je uznaných plemen?
Ve světě existuje asi 400 plemen skotu, z toho přibližně 200 je oficiálně uznaných.
Jaké jsou nejrozšířenější mléčná plemena v ČR?
Nejrozšířenější mléčná plemena jsou Holštýn (62 % dojnic), Český strakatý (34 %) a Jersey.
Jaká je průměrná roční produkce mléka u Holštýna v ČR?
Průměrná produkce mléka u Holštýna v ČR dosahuje kolem 11 135 litrů za laktaci.
Jaké jsou hmotnostní parametry masných plemen krav?
Býci masných plemen jako Charolais váží přes 1 200 kg, krávy pak 750-900 kg.
Co charakterizuje miniaturní plemeno Dexter?
Dexter váží 270-350 kg, mléčná produkce je cca 8 litrů denně s 4 % tuku.
Proč jsou prvních 60 dnů laktace kritických?
V prvních 60 dnech laktace je nejvyšší produkce mléka a zároveň omezený příjem krmiva, proto je potřebná minerální a energetická podpora.
Jak genetické linie ovlivňují užitkovost mléčných plemen?
Genetické linie významně ovlivňují produkci mléka, kvalitu tuku a bílkovin a také dlouhověkost krav.
Jaké jsou specifika krmení během laktace u mléčných plemen?
Spotřeba vody u Holštýna je 3-4 litry na litr mléka, v létě může dosahovat až 150 litrů denně, výživa musí být přizpůsobena fázi laktace.
Která plemena krav jsou nejodolnější vůči nemocem a stresu?
Plemeno Highland je známé svou extrémní odolností vůči nepříznivým podmínkám a stresu.
Jaká je role kombinovaných plemen v chovu?
Kombinovaná plemena, jako Simentál a Český strakatý, jsou vhodná pro produkci mléka i masa a mají vyvážené užitkové vlastnosti.
Jaká jsou nejmenší plemena krav a jaké mají využití?
Mezi nejmenší plemena patří Dexter, s hmotností kolem 300-400 kg, využívané hlavně v malochovech a hobby chovu.
Které bílé plemeno krav je nejrozšířenější v Evropě?
Nejrozšířenějším bílým plemenem je Holštýnské plemeno, známé vysokou mléčnou produkcí.
Jak se rozdělují plemena krav podle užitkovosti?
Plemena se dělí na mléčná, masná a kombinovaná, přičemž mléčná plemena mají roční produkci mléka přes 7000 litrů.
Jaké jsou hlavní charakteristiky kombinovaných plemen krav?
Kombinovaná plemena, jako například Český strakatý skot, mají vyváženou produkci mléka i masa a průměrnou hmotnost kolem 600 kg.
Jaký je počet uznaných plemen skotu v České republice?
V ČR je oficiálně uznáno přibližně 15 plemen skotu, z nichž většina je mléčná.
Jak se poznají mléčná plemena krav od masných na základě tělesných znaků?
Mléčná plemena mají štíhlé tělo a dlouhé nohy, zatímco masná plemena jsou robustnější a svalnatější.
Jaké jsou výhody plemene Český strakatý skot v chovu?
Český strakatý skot je odolný vůči nemocem a má průměrnou mléčnou užitkovost kolem 6500 litrů ročně.
Jaký je rozdíl ve výživě mezi mléčnými a masnými plemeny krav?
Mléčná plemena vyžadují vyváženou stravu s vysokým obsahem energie a bílkovin, zatímco masná plemena potřebují krmiva podporující růst svaloviny.